Roumen - CzFree

Úvod:

Asi jako každý, kdo se někdy připojil na Internet pomocí služeb Českého Telecomu, zauvažoval jsem i já o možnosti připojit se za rozumnější peníz a ještě pokud možno permanentně. Jako zajímavé řešení se mi jevilo zkusit projekt CzFree.net. Pokud nad touto alternativou také uvažujete, nebo vás prostě jen zajímá, co všechno to obnáší, pak račte čísti.


Historie:

6/2021 Prechod na 1Gbps UBNT AirFiber 60, obnoveni sektorovych anten smer JZ a SV.
9/2017 Zruseni sektorovych anten smer zapad a vychod, prechod vsesmerove anteny na Rocket M5.
4/2016 Nahrazeni spoje na Sinera za PowerBeam 5AC 400.
10/2014 Doplneni klientskeho vsesmeru o dve sektorove anteny smer zapad a vychod.
8.8.2012 Přechod do N pásma. Spoj teď jede na 5GHz, 802.11n a utáhne kolem 50mbitů. Klienti na 2.4GHz jedou 4mbity, klienti na 5Ghz mají kolem 15mbitů.
10.2.2009 Behem unora jsme se oklikou vratili do CZFree ale do Jinonic. Siner nam dal nabidku, ktera nesla odmitnout. :) Spoj ted jede na 5GHz, delka je cca 700m a bez problemu utahne az 16mbitu! Ke klientum ted jdou 4mbity.
1.11.2008 Dnes jsme presli na 5GHz technologii, cimz opoustime vody CZFree. Pronajal jsem linku na vlastni triko a nabidl ji ke sdileni klientum. Vsichni postupne prejdou, protoze ziskaji za podobne penize vice nez dvojnasobne rychle pripojeni. S CZFree se neloucime, router zustava pres puvodni HW pripojen na JiMa.
13.11.2005 Po dlouhe dobe diskusi na tema dedikovany spoj, jsme se ho konecne dockali. ;-) Po uvolneni 5GHz technologie presel JiM na "petigigo", cimz se u nej uvolnily kanaly a jedna antena. Byl tak hodny a onu prebyvajici antenu otocil na me. :-) Hura!
18.6.2004 Konfigurace dostoupila výrazných změn. Routování a všchno vůbec už funguje správně, takže funguju jako regulerní veřejné AP. Zatím jediná věc, která nechodí je QoS, což momentálně nevadí, protože klienti jsou hodní. ;-)
Dnes se pripojil Kmosi a je po v.q. druhým mým klientem...prozatím to bohatě stačí. B-)
12.5.2004 Anténky už jsou asi 14 dní spolu na střeše a AP už tak trošku APčkuje. Jede routování přes zebru a kdokoliv se teď připojí na mojí všesměrovečku, ten se dostane na internet. Zatím to funguje jen tak napůl, ale během několika dní to vypiluju a budu plnohodnotné AP. Dobrou zprávou pro připojené je, že díky nedostatečné konfiguraci nejen že nic netratí, ale naopak dostanou plnou mojí linku, což je momentálně 320kbit. B-) První klient v.q. si to moc pochvaluje...nikdo další si toho naštestí zatím nevšiml. B-)
18.4.2004 Během týdne dorazilo zboží (anténa, konektory, bleskojistky, karta, pigtail), takže jsem o víkendu vyrobil kabel, sejmul router, zasunul kartu, všechno spojil dohromady, pustil router a...nic...karta je asi blba. :-( Budu jí zkoušet měnit, ale AP zatím není... Další "dobrá" zpráva je, že mi Chaos oznámil, že by u mě mohl garantovat maximálně 256kbit. Snad to bude stačit. :-(
4.4.2004 Takže jsem přestěhoval router na půdu. Už nebude hučet na chodbě, ale na půdě. Snad mu tam nebude v létě vedro... Zkrácení kabelu přineslo další zvýšení kvality linky na 40/92. Všechno jsem vypnul, odpojil a vytáhl kabel z komína. Pak jsem stáhl dolu napájecí a síťovou šňůru. Chtělo to závaží, protože to nešlo protáhnout. Pak jsem to tu asi 20 minut vyšťourával z komína. Nakonec jsem dole přidělal zástrčku a nahoře psa. Síťovou šňůru hodil do switche a znovu protáhl (tentokrát jen na půdu) zkrácený kabel od antény a přidělal Nkový konektor. Z toho jsem měl největší strach, ale povedlo se napoprvé. Pak jsem nahoru odtáhl komp a měl jsem to za sebou. 2 hodiny pilné práce. Router je přikrytej hadrem proti prachu, snad mu nebude vedro.
Těď už vzniku AP u mě nebrání žádná technická překážka...ještě ale stále řesím drobné mentální bloky. :-)
28.3.2004 Navštívil mě v.q., že by byl moc rád, kdyby u mě bylo AP. To opět vzkřísilo mé myšlenky, na které mě přivedl Chaos už někdy v prosinci. Zatím to vypadá, že můj odpor ke stavbě se snižuje a momentálně se nachází na únosné úrovni. O víkendu zkusím přenést router na půdu, což je jediná překážka k potenciální výstavbě AP. Znamená to prorazit na půdě díru do komína, natáhnout elektriku, zkrátit kabel a znova nasadit konektor...snad to dobře dopadne.
10.12.2003 Pořídil jsem tikitální fotoaparát, takže sem konečně můžu hodit pořádnou fotku mojí antény. Na fotografii můžete rovněž obdivovat mou protiptačí úpravu. :-) Až bude čas, vyrobím lepší panoramaticke fotky okolí.
30.8.2003 Posílil sem router. Místo původního AMD-X5-133 s 24MB RAM má teď Pentium 166MMX s 96MB RAM. Přeložil jsem jádro pro MMX. Je to dělo.
16.5.2003 Koupil jsem novou anténu CSAT ISM 24dB. Je to pořádný brko. Kvalita signálu k JiMovi se zlepšila z 22/92 na 32/92. Taky mnohem líp vidím Kojotta, Kostel, b00 a dokonce jsem na chvilku zahlédl i Pájoslava! :-)
12.5.2003 Někdo v monitoru změnil stav mého node na "functional node", aniž bych o to žádal. Tak už asi funguju naplno. ;-)
9.5.2003 Je 21:32. Do dějin lidstva se asi zapíše poznámka o tom, že po nemalých problémech můj router konečně dělá to, co má - routuje. Huráááááá! :-)
5.5.2003 Stavba routeru se stále nedaří, ale už jsem blízko. Mám počítač, nainstalovaný systém (Debian), hostap a wireless extensions...teď už to jen stačí dát všechno dohromady. ;-)
Ozval se mi Elite, že na kostelu ve Stodůlkách (kam mám v podstatě přímou viditelnost) nainstalovali nové AP a požádal mě o test kvality spojení. Spojení jsem otestoval a kvalita je srovnatelná s JiMem. Zvažují, že se nakonec nepřipojím přes JiMa, ale pres Elite. Tím se velikým obloukem vracím k Pájoslavovi. :-)
20.4.2003 Na JiMově straně odstranili problémy s připojením na Internet. :-)) Spojení teď jede. Měli chybu v nastavení, tak jsem chvíli měl 50kB/s. B-) Spojení chodí bezvadně.
Připravil jsem železo na Linuxík, mám novou tyč na stožár, objednal jsem silnější anténu a vyrobil více "nicmocfotek".
18.4.2003 Stav mého node byl změněn na "Node in testing".
Spojení s JiMem se podařilo. Kvalita linky je asi 26%, což karta stále značí jako poor. V praxi to ovšem znamená packet loss mezi 1-5%. Daří se mi i 2x připojit na Internet, ale nic moc. Celý večer rebootuji (sláva wokům) a měním nastavení TCP, ale spojení na Internet se již nedaří obnovit.
17.4.2003 Vytvořil jsem tuto stránku. Zvažuju dalši postup.
16.4.2003 Žádost o změnu stavu mého node na monitoru do stavu "Node in testing".
Zkouška připojení na Permoníka. Připojení je asi tak stejně kvalitní jako na Kojotta. :-( Navíc mě Permoník nechce.
(Zjistil jsem, ze kolem tebe je spousta jinych AP. Protoze AP ma omezeny pocet klientu, musime setrit kapacitou a pripojovat lidi s rozumem.)
15.4.2003 Půjčil jsem si od Pájoslava 18dB anténu a testuji připojení na Kojotta. Je to katastrofa. Síla signálu maximálne 20%, packet loss kolem 40%. Dá se přes to připojit maximálně na ICQ. Zbylé služby výpadky neunesou.
Provedl jsem hrubý prescan okolí na obě polarizace. Našel jsem CzFree uzly Kojott, Permonik, CzFree.net a neCzFree uzly default, krok, IE, vidoule, SIT68.
Při komunikaci ze střechy se mi do vysílačky na kanálu 7 ozval nějakej šílenec z Krčského lesa(!), že má 5W! :-))
13.4.2003 Přišel Miloš s 24dB anténou. Pomohl mi odhalit zřejmě nově vzniknuvší zkrat na kabelu (před tím tam nebyl...přísahám!). :-)
Historicky první připojení na Kojotta! Připojení je hodně špatné ale na tom už se dá stavět.
7.4.2003 Čtvrtý měsíc. Krize, deprese. Vrátil jsem anténu a kartu nabídl k prodeji. Založil jsem na CzFree svůj vlastní depresivní thread. ;-) Ten později přinesl výsledky.
15.3.2003 Dal jsem na střechu půjčenou anténu a protáhl kabel komínem. Nic nechytám. Žádosti o pomoc, proměřování kabelů.
12.3.2003 Koupil jsem od Pájoslava kabel a konektory. Doma jsem z toho vyrobil kabel a pigtail. Půjčil jsem si anténu a dělám první zkoušku. Na chvíli se objevil neCzFree uzel krok, ale pak už nic. Proměřuji kabely.
11.3.2003 Posilám ze srandy do Keců dotaz ohledně SMA-R konektorů. Překvapivě se ozývá Pájoslav. ;-) Přijel ke mě a oměřil signál. Výsledek je "nic moc". Na Pájoslava nevidím vůbec, na Kojotta špatně.
(ted sem cet v Kecech, ze pry shanis SMA-R konektor. Mam je doma :-))
3.3.2003 Karta přišla.
(připravili jsme pro vás objednané zbozí podle nasí speciální cenové nabídky. Zbozí je dostupné k odběru nebo k zaslání.)
12.2.2003 Objednání karty XI-626 u I4.
27.01.2003 Pájoslav se ozval!!
(Ahoj, do mapy jsem nekoukal, ale pokud jses nejde na urovni kojotta, tak mas sanci se na me pripojit, pripadne muzes zkusit Macrose, ale ten je ted na horach.
Signal si muzes zmerit libovolnym WiFi zarizenim, staci antena a karta, pripadne ti ho muzu pujcit.
Zelezo k tobe vychazi tak kolem 5000 bez dane, zalezi, pro jakou kombinaci zarizeni se rozhodnes, vsechno ti muzu nabidnout. rad poradim, Pavel
)
17.12.2002 První kontakt s člověkem, kterýmu to funguje (Milosh)! Mám se zaregistrovat a přidat do mapy. Dostal jsem odkaz na Pájoslava.
Založil jsem si uzel na monitoru a účet na CzFree.

Fotky:

Panoramatický pohled (1MB):
Panorama
Pohled na jih (Butovice, Lužiny, Stodůlky):
Jih
Pohled na JiMa:
JiM
Ortopohled na JiMa:
JiM - orto
Pohled na Kojotta:
Kojott

Na hlavní stránku